Z wizytą w Gussing
Start Aktualności Z wizytą w Gussing

 

Sędziszowskie Technikum z wizytą w Güssing

 

W dniach 21 - 26 października 2017r. grupa 15 uczniów z klas III i IV technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie wraz z opiekunem Jarosławem Piecem brała udział w wyjeździe do miejscowości Güssing w Austrii, leżącej nieopodal granicy z Węgrami. Głównym celem podróży była wizyta w Europejskim Centrum Energii Odnawialnych umiejscowionym w Güssing oraz udział w zajęciach, prowadzonych przez  ten ośrodek,  których tematyka dotyczyła różnych sposobów pozyskiwania i przetwarzania surowców na energię odnawialną.

Wyjazd był organizowany w ramach projektu pt. „Specjalizacja zawodowa dla branży horyzontalnej – zrównoważony rozwój energetyczny na potrzeby świętokrzyskiego przemysłu” , który Szkoła realizuje w partnerstwie z: Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Kielcach,  reprezentowanym przez Panią  Kamilę Bęben, Fabryką Kotłów "SEFAKO" S.A. i  jej  reprezentantem Panem Zygmuntem Ogórkiem oraz  Politechniką Świętokrzyską w Kielcach -  z przedstawicielem Panem Szymonem Tofilem.

Trasa wycieczki, która rozpoczęła się w sobotę tj.21 października br. ,prowadziła do pierwszego punktu programu -Bratysławy. W poznaniu tego urokliwego miejsca towarzyszył uczniom przewodnik Bartosz , który w trakcie krótkiego przejazdu zaprezentował najważniejszą historię Bratysławy, a później oprowadził po pięknych zaułkach i historycznych obiektach starego miasta. Pomimo mało przychylnych warunków atmosferycznych– wiatru i deszczowej aury, wszyscy z zainteresowaniem chłonęli wiedzę na temat tego miejsca  . Drugi dzień wycieczki zakończył się  obiadem we włoskiej pizzerii i noclegiem na terytorium Austrii  w miejscowości Hagensdorf  - hotel   „Schwabenhof”.

W kolejnych dniach odbywały się   zajęcia w Europejskim Centrum Energii Odnawialnych w Güssing. Prowadzący  zapoznali uczestników z historią regionu Güssing oraz pomysłem,  dla którego postanowiono zmienić pod względem gospodarczym ten najbiedniejszy region Austrii  w miejsce , z którego można czerpać przykład,  jak taniej żyć oraz właściwie wykorzystywać to, co nie emituje zanieczyszczeń, a daje się przetwarzać na ciepło i energię elektryczną. Dużo można by pisać na temat pozyskiwania surowców od miejscowych rolników oraz procesie technologicznym związanym z przetwarzaniem biomasy, ale najważniejszy efekt był widoczny gołym okiem w postaci  domów bez dymiących kominów i zanieczyszczeń, a za to z tanią energię elektryczną. Koszty utrzymania gospodarstw domowych w wyniku zastosowania tych nowoczesnych technologii zmniejszono o połowę. Wolny czas po zajęciach stwarzał okazję do poznawania  takich właśnie obiektów jak np. ,,Dom Seniora” w miejscowości Sterm , którego  funkcjonowanie jest wyłącznie oparte  na różnego rodzaju technologiach odnawialnych, m.in. ogniwach fotowoltaicznych.

Pobyt  szkoleniowy, który upłynął  w bezpiecznej i serdecznej atmosferze, pozostawił w pamięci uczestników wiele wspomnień .Ze szczególną sympatią uczniowie opowiadali o   dwudniowych zajęcia z inż. Joachimem Hackerem ,który  rozpoczynał je od częstowania krajowymi przysmakami i opowiastkami na temat polskich pracowników, których  bardzo cenił i chwalił. Będą pamiętać również   ruiny zamku na wzgórzu , z którego  widok na najbliższe okolice zapierał  dech w piersiach i zakupy pamiątek w Brnie.  Ale szczególne podziękowania kierują do  Dariusza Dudy – tłumacza , który towarzyszył im na każdym kroku i bez którego pomocy  zapewne nie byliby sobie w stanie poradzić . Pan Dariusz w sposób przystępny tłumaczył na bieżąco całość prowadzonych zajęć oraz organizował posiłki i usprawniał kontakty z otoczeniem.

Wyjazd z pewnością można zaliczyć do udanych, a jego istotę najlepiej chyba oddadzą następujące słowa: „Radość życia przychodzi z nowymi doświadczeniami, a zatem nie ma większej radości niż mieć wciąż zmieniający się horyzont, każdego dnia inne i nowe słońce…”

Zagraniczny pobyt dał młodzieży szkolnej możliwość odbycia szkolenia potwierdzonego certyfikatem   i wzbogacił ich wiedzę na temat ludzi oraz historii odwiedzanych państw i regionów, a to  przecież bezcenne.

 

/Jarosław Piec/

 

 

 

 

 

 


 
Copyright © 2019 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.