Start Aktualności Z życia szkoły
Szkolne

 

23 czerwca 2017 roku w sali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2016/2017


Wzięli w niej udział uczniowie klas I – III Technikum, rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły. Galę zaszczycili swoją obecnością: Przewodnicząca Rady Powiatu Jędrzejowskiego pani Ewa Kubas - Samociuk oraz  Wicestarosta Jędrzejowski pan Janusz Grabek.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły - Pan Leszek Szkliniarz - w swoim przemówieniu pogratulował wszystkim uczniom, którzy z sukcesem ukończyli kolejny rok nauki. Podkreślił, jak ważna jest konsekwencja, pracowitość i zmaganie się z własnymi słabościami. Podziękował również wszystkim nauczycielom, za trud włożony w nauczanie i wychowanie.  Również zaproszeni goście: Pani Ewa Kubas - Samociuk oraz Pan Janusz Grabek gratulowali sukcesów, wytrwałości, dziękowali za całoroczną, owocną współpracę e Starostwem Powiatowym i życzyli niezapomnianych, wakacyjnych wrażeń.

Tegoroczną uroczystości poprowadzili, sprawdzeni w ubiegłym roku, konferansjerzy Kamil Czerwiec i Piotr Liburski uczniowie klasy III TMI. Zakończenie roku szkolnego to ważny moment w uczniowskim życiu. Zamykają się drzwi jednej klasy, a otwierają drugiej. Przygotowana na tę uroczystość prezentacja multimedialna pt. "ROK SZKOLNY 2016/2017  - PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ", była idealnym podsumowaniem wyników całorocznej pracy, bilansem zysków i strat jakie przyniósł rok szkolny 2016/2017. Uczniowie "zrewanżowali się" nauczycielom za egzaminowanie i odpytywanie ich w ciągu roku, zadając w tym uroczystym dniu kilka istotnych pytań, m.in.:

"Co dopełnia dopełniacz?"

"W jakim języku mówią wieki?"

"Czy można wyleczyć morze z depresji?"

"Czy można nadrobić modlitwę i przez wakacje mieć spokój?"

"Czy najgorszą rzeczą przy resetowaniu komputera jest utrata tapety?"

"Czy pingwiny, to są żyjące na kole podbiegunowym linuksy?"

W dalszej części uroczystości odbyło się wręczenie nagród uczniom, którzy szczególnie wyróżniali się w roku szkolnym 2015/2015. Świadectwa z wyróżnieniem odebrali z rąk Pana Leszka Szkliniarza uczniowie klasy III TMI: Radosław Gryń oraz Karol Polak.

Nagrodę za bardzo dobre zachowanie oraz wyróżniającą postawę wobec obowiązków szkolnych otrzymał Mateusz Cichopek - uczeń klasy III TMI. W dalszej kolejności dyrektor szkoły - Leszek Szkliniarz wręczył nagrody w TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO  O  PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY.
Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2016/2017 uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.


Wszystkim uczniom, Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody, aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzący rok szkolny.

Następny dzwonek dopiero we wrześniu.

 

Sprzęt nagłaśniający obsługiwał Daniel Persona - uczeń klasy II TM

Akademię  przygotowali nauczyciele: Marta Jawor oraz Piotr Walczak


 

KLASA II TMI W KRAINIE ILUZJI...


W środę - 13 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy II TMI wybrali się wspólnie z panią Martą Jawor i panią Agnieszką Koniarz do Samorządowego Centrum Kultury
im. Jana Pawła II w Sędziszowie na spektakl pt. "Tajemnice iluzji". Swoje umiejętności zaprezentował laureat wielu międzynarodowych Festiwali Sztuki Iluzji, Aleksander Tkacz z Ukrainy.

Jego spektakl to połączenie doskonałej oprawy muzycznej z niesamowitą sztuką iluzji .To wszystko razem stanowi gwarancję ciekawego widowiska. A.Tkacz często zachęcając widzów do wspólnej zabawy, wciąga w iluzję. Magiczna atmosfera, którą stwarza, pozwala przenieść się widowni w świat mitów i legend. Oczarowanie swoim talentem, humorem oraz ciekawe efekty iluzjonistyczne
są gwarancją dobrej zabawy. Wszystko przedstawione na najwyższym poziomie
przy użyciu najnowszych osiągnięć techniki: światła, dźwięku i efektów specjalnych.
W czasie spektaklu uczniowie obejrzeli pojawianie się i znikanie przedmiotów, uniesienie stolika w powietrzu, a także iluzje optyczne.

Pan Aleksander zaprezentował tajemnice iluzji matematycznych, optycznych,
a także scenicznych. Gwoździem programu było przecinanie piłą człowieka!

 

Pokaz iluzji to  doskonała forma rozrywki, która pozwala przenieść

się do świata marzeń.


 
Powitanie Wiosny w ZSP PDF Drukuj Email
środa, 23 marca 2016 13:26

21 marca, jak nakazuje kalendarz astronomiczny, powitaliśmy WIOSNĘ!!!
Tego dnia dzień zrównał się z nocą, która od tej chwili będzie coraz krótsza.
Ten, kto jest znakomitym obserwatorem, wiosnę ujrzy, usłyszy i poczuje.

Kliknij aby zobaczyć krótkie wideo z Dnia Waga..... znaczy Wiosny w ZSP SędziszówWiosna to przecież słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to świergot ptaków
i powiew ciepłego wiatru. W naszej szkole nie było jednak zwykłego powitania wiosny przez topienie Marzanny. Choć tego dnia było deszczowo to i tak powitaliśmy wiosnę
z humorem i dobrą zabawą.
Było bardzo miło i sympatycznie. Wszystkim nauczycielom
i młodzieży, którzy chętnie brali udział w naszej zabawie należy się  ogromna wdzięczność.


Uczniowie wzięli udział w konkursach międzyklasowych, które wymagały od nich refleksu, pomysłowości i zwinności. Swoimi umiejętnościami wykazali się
w następujących konkurencjach: Jaka to melodia?, Zakręć bioderkiem, Golenie, Kalambury, Rzut samolotami do celu, Rebusy.  Dla swoich drużyn wymyślali wiosenne nazwy „ Kwitnący bez”, „Zielona trawa”, „Radosne jaskółki”.  Zwycięzcą rywalizacji została klasa III TM., która wygrała jeden dzień bez pytania.  Najlepsi walczyli  
o nagrody a  reszta cieszyła się, że nie musi siedzieć w ławce na fizyce, matmie
czy geografii.

 

Samorząd Uczniowski

Poprawiony: niedziela, 01 maja 2016 20:38
 
Uczniowie II TMI na Targach STOM 2016

 

 

W dniu 11 marca 2016 roku grupa uczniów Technikum mechanicznego i Technikum informatycznego udała się do centrum wystawowo-kongresowego Targi Kielce. Celem już szóstej, corocznej wycieczki dydaktycznej było zwiedzanie  ekspozycji 545 firm, które przyjechały zaprezentować się na targach aż z 27 krajów. Tematyka targów była bardzo szeroka i obejmowała: Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi; Targi Obróbki Blach; Targi Laserów i Technologii Laserowych; Międzynarodowe Targi Technologii i Urządzeń dla Spawalnictwa, Targi Wirtualizacji Procesów oraz Dni Druku 3D. Uczniowie wchodząc na hale wystawowe zostali wręcz „porażeni” ilością najnowszych technologii z różnych dziedzin techniki i informatyki. Wielogodzinne zwiedzanie wystaw nie gwarantowało obejrzenia wszystkich ciekawostek targowych. Każda z grup mogła wybrać bardziej dla siebie interesujące maszyny, urządzenia czy programy, które chcieliby zobaczyć. Informatycy z ZSP Sędziszów w dobie wszechobecnej komputeryzacji bez trudu odnaleźli się na tych mocno zdominowanych przez mechanikę targach. Swoją uwagę skierowali na stoiska prezentujące najnowsze techniki pomiarowe, programy wspomagające wirtualizację procesów oraz przede wszystkim na halę pełną ciekawostek związanych z modelowaniem i drukiem 3D. Mechanicy przede wszystkim zapoznali się z najnowszymi maszynami do obróbki skrawaniem, gięcia i cięcia blach, wycinania laserowego i plazmowego blach czy urządzeniami spawalniczymi. Zobaczyli również wiele „egzotycznych” urządzeń typu wycinarka waterjet do cięcia super twardych materiałów strumieniem wody oraz obrabiarki elektroerozyjne potrafiące podzielić materiał przewodzący prąd drutem o grubości włosa. Większość z tych urządzeń uczniowie poznają podczas lekcji na teoretycznych przedmiotach zawodowych ale nie mieli jeszcze okazji zobaczyć ich podczas pracy na żywo. Ta wycieczka dydaktyczna wraz z opiekunami Panią mgr inż. Martą Jawor nauczycielem przedmiotów informatycznych i Panem mgr inż. Piotrem Walczakiem nauczycielem przedmiotów mechanicznych w ZSP Sędziszów znacznie poszerzyła horyzonty naszym uczniom i na pewno za rok nasi wychowankowie udadzą się na kolejne, niemniej ciekawe targi.

 

 

 

"Poniżej wiedzy, zrozumienie

Poniżej zrozumienia, dostrzeganie

Poniżej dostrzegania, rozpoznanie

Poniżej rozpoznania, wiedza..."


KLASA II TMI i "Marsjanin"


W piątek, 23 października 2015 roku uczniowie klasy II TMI pod opieką Pani Marty Jawor i Pani Agnieszki Koniarz wybrali się do kina HELIOS w Kielcach.

Celem wizyty w Kinopexie był "Marsjanin" – amerykański film z gatunku fantastyki naukowej z 2015 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Film powstał na podstawie powieści Andy Weira Marsjanin. Jego premiera miała miejsce 11 września 2015 roku.
Film opowiada o samotnym pobycie astronauty - Marka Watney'a, który kilka dni temu był jednym z pierwszych ludzi, którzy stanęli na Marsie.

Teraz jest pewien, że będzie pierwszym, który tam umrze!

Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym 
przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek 
bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, 
jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? 
Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę, co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość, odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…
Fil w technologii 3 - D dostarczył młodzieży niezapomnianych wrażeń.


Wkrótce odbędzie się kolejna kinowa przygoda!

  

 

 

 

LEKCJA HISTORII W KRAKOWIE

 

5 listopada 2015 r. uczniowie klasy czwartej ZSP w Sędziszowie  wzięli udział w wycieczce historycznej do Krakowa, zorganizowanej przez Pana Jarosław Pieca . Główną atrakcją było oglądanie eksponatów w Muzeum Armii Krajowej im.Gen.Emila Fieldorfa „Nila” Powstało ono w 2000 r. po trwającym dziesięć lat gromadzeniu oraz eksponowaniu pamiątek przez Kombatantów AK i jest najważniejszym muzeum czynu zbrojnego Polski Walczącej w XX wieku .

 

To niesamowite miejsce, dzięki któremu mogliśmy przenieść się w czasy, które są dla nas często  nieznane . Ideą ekspozycji stałej jest ukazanie fenomenu na skalę światową czyli życia narodu , który pod okupacją niemiecką i sowiecką kontynuował byt państwowy w postaci Polskiego Państwa Podziemnego i jego siły zbrojnej żołnierzy  Armii Krajowej . Zgodnie z tym scenariuszem ekspozycja – wzbogacona środkami multimedialnymi – została podzielona tematycznie na przestrzenie wystawiennicze. Na parterze przedstawiono historię II RP, przebieg kampanii wrześniowej i życie codzienne pod okupacją i w obozach jenieckich. Jednym z eksponatów w tej części jest rekonstrukcja czołgu Vickers wykonana z oryginalnych elementów  czołgu zniszczonego w 1939 r. Oprócz tego setki pamiątek, dokumentów, fotografii, m. in. naboi do pistoletów, pagonów, mundurów, granatów, elementów uzbrojenia, ekwipunku. To właśnie dzięki tym namacalnym dowodom poczuliśmy, jakie panowały wtedy realia życia codziennego. Zwiedzający mogli  również obejrzeć rakietę V-2, której rozpracowanie było największym sukcesem wywiadu AK i znaleźć się we wnętrzu ubeckiego karceru. Szczególne wrażenie zrobiła na nas ekspozycja poświęcona polskiej konspiracji w obozie koncentracyjnym w Auschwitz i rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. W ramach pobytu w Muzeum wzięliśmy udział w warsztatach, podczas których próbowaliśmy swoich sił w konspiracji, podrabiając  niemiecką kennkartę Generalnego Gubernatorstwa, jak również ucząc   się zasad szyfrowania tajnych rozkazów wojskowych. Na zakończenie wizyty w muzeum podziwialiśmy bogatą kolekcję kanadyjską broni dra Stanisława Wcisło. Zaprezentowano broń strzelecką, której najstarsze egzemplarze pochodziły z okresu I  wojny światowej i czasów międzywojnia. Dodatkowym, bardzo atrakcyjnym akcentem towarzyszącym wystawie, są wirtualne stanowiska polskich karabinów pancernych ,,Ur”, odpierających ataki czołgów wroga w 1939r.

Bez względu na wiek każdy zwiedzający wystawę chciał zmierzyć się na nich w walce z niemieckim i sowieckim agresorem . My tez skorzystaliśmy z okazji sprawdzenia swoich umiejętności  i w roli strzelców wyborowych  spisaliśmy się na medal. Po wyjściu z Muzeum piękna i jesienna aura zachęciła nas do spaceru po Starym Mieście. Plan nasz zakładał również zwiedzanie słynnego Wawelu. Ale spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemia na głębokości kilku metrów , kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć ,wystarczy zejść do Podziemi Rynku. Do muzeum prowadzi specjalna kurtyna-ekran z pary wodnej, która  przeniosła nas w czasie. Ku naszemu zdziwieniu zobaczyliśmy przeszłość ożywioną po wiekach przez archeologów -  z  dawnymi wodociągami, makietę piętnastowiecznego miasta, cmentarzyskiem z XI wieku, rekonstrukcją kramu kupca średniowiecznego i warsztatu złotnika i  kowala, relikty spalonej osady, Wielką Wagę oraz wiele przedmiotów codziennego użytku, np. narzędzia, monety, przybory higieniczne czy ozdoby . Duże wrażenie wywarła na nas zastosowanie współczesnej techniki , która stwarzała  niecodzienny  klimat w spotkaniu  z odległymi czasami  i zabytkami i oddawała atmosferę panująca na średniowiecznym rynku.

Polecamy każdemu taką  lekcję historii i niekonwencjonalną  możliwość  przeżycia minionych wydarzeń.

Sprawozdanie przygotowali uczniowie klasy IVTmi : Michał Juszczyk, Mateusz Pechta, Rafał Celban  pod kierunkiem Pani Agnieszki Kwiecień.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

 


 

 
,,Nauczmy się zauważać człowieka w każdym …” PDF Drukuj Email

W dniu 07.10.2015r. już po raz drugi uczniowie ZSP w Sędziszowie uczestniczyli w szkoleniu z tematyki Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach- ,,Bukówka”.Spotkanie zorganizowane zostało przez Oddział Rejonowy PCK w Kielcach i przewodniczył mu wiceprezes Zarządu Stanisław Dzikowski.Pierwszą część  szkolenia stanowiły  wykłady dotyczące MPHKZ w świetle konwencji genewskich, w trakcie których uczniowie poznawali definicję ,normy i zasady prawa międzynarodowego, które chroni ludzi oraz ludzką godność podczas konfliktów zbrojnych, a także zapobiega cierpieniom wynikającym z wojny.

Szczególną uwagę poświecono stanowisku PCK wobec problemów uchodźców, statusowi prawnemu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i PCK oraz pomocy humanitarnej dla uchodźców i roli wolontariatów PCK. W  dalszej części przedstawiciel Zarządu Głównego PCK w Warszawie pan Andrzej Antoń dokonał analizy rejonów świata zagrożonych konfliktami i przedstawił tragiczny los ludzi na terenach objętych walką i kataklizmem. Wykład był wzbogacony prezentacją zdjęć z obozów uchodźców w Turcji, przeprawą morską i pieszymi wędrówkami uchodźców do wybranych krajów Europy. Prelegent zapoznał również zebranych z pracą wolontariuszy dla uchodźców, by podkreślić  znaczenie działalności Czerwonego Krzyża oraz świadomość możliwości wnoszenia własnego wkładu w tę działalność.

Druga część szkolenia przeznaczona była na pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, który  zapoznawał uczniów szkół ponadgimnazjalnych z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz miał na celu wykształcenie u nich  poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, a także nabycie przez nich umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie pozyskali wiedzę i umiejętności na temat  udzielania pomocy adekwatnej do rozpoznanego stanu zdrowia osoby poszkodowanej oraz w zakresie wezwania  pomocy medycznej.

Największą atrakcją szkolenia i okazją do robienia zdjęć był pokaz sprzętu sapersko-minerskiego oraz specjalistycznego pojazdu przystosowanego do działania minersko-pirotechnicznego, w skład którego wchodziło wyposażenie niezbędne do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z różnego rodzaju ładunkami  wybuchowymi. Samochód posiadał płytę i skrzynię pancerną, w której układa się na mokrym piasku znalezione pociski i w tym bezpiecznym miejscu wywozi na poligon,gdzie są detonowane . Saperzy  z Bukówki  niemalże codziennie są wzywani do neutralizacji niebezpiecznych znalezisk szczególni ez okresu drugiej wojny światowej. Ten ośmioosobowy  patrol ryzykuje każdego dnia życie. Jest to praca, którą trzeba polubić, ponieważ wymaga wyjątkowej odporności, odwagi i bardzo dobrych warunków psychofizycznych.

Upowszechnianie wiedzy na temat prawa humanitarnego, zwłaszcza wśród młodzieży jest bardzo ważnym zadaniem. W czasach niepokojów, napięć i konfliktów zbrojnych, toczących się dziś na całym świecie, znajomość przedstawionych na spotkaniu zagadnień staje się niezwykle przydatna.

JK & ASK 
Wielkie serce krwiodawców PDF Drukuj Email

 

 


 

Miarą dojrzałości i wielkości jest stawanie się „maluczkim” i uznanie siebie za sługę wszystkich.”- Jan Paweł II

 

Jak zwykle uczniowie naszej szkoły nie zawiedli  i  w dniu 23 września 2015 roku  aktywnie włączyli się do szlachetnej  akcji  organizowanej przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach   ,,Krew darem życia”.  Łącznie oddano ok. 6 litrów krwi. Dziękujemy za ten wyjątkowy odruch serca 15 uczniom z klas:  IV tmi,  i III tmi, II tmi. Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić i warto o tym pamiętać. Mamy nadzieję, że postawa naszych uczniów stanie się przykładem dla  wszystkich mieszkańców Sędziszowa i w kolejnej akcji będzie nas więcej.

 

Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy IV tmi: Piotrowi Warotowi oraz Mateuszowi Pechcie, którzy koordynowali całą akcję na terenie szkoły.

A.S.


 

 

„Stoi przed mną łańcuch górski. Niekiedy pali go słońce,

niekiedy siecze deszcz, nierzadko otula mgła.

Nie skarży się nigdy, nie czeka na podziękowanie.

Jest zawsze majestatyczny i zawsze daje siebie.”

/L. Boff/

 

UCZNIOWIE KLASY II TMI na szlakach
Pienińskiego Parku
Narodowego


Dnia 17 września 2015 roku uczniowie II TMI pod opieką pani Agnieszki Koniarz wyjechali na trzydniową wycieczkę krajoznawczo-turystyczną w Pieniny w celu poznania polskich gór. W słoneczny piątek – 18 września 2015 roku - pierwszym punktem programu był spływ przełomem Dunajca do Szczawnicy. Następnie pod fachowym okiem  przewodnika beskidzkiego – pani Joanny Oprychał uczniowie zdobywali Trzy Koron oraz Sokolą Perć z Sokolicą – królową skał.
Po przeprawie na drugi brzeg Dunajca, na którym uczestników wyprawy wysadzili flisacy, uczniowie rozpoczęli wspinaczkę i po 45 minutach wyczerpującej wędrówki dotarli na szczyt Sokolicy. Gdy usiedli na skałach, na szczycie Sokolicy stwierdzili, że było warto. Roztaczający widok na przełom Dunajca i urwisko skalne zapierał dech w piersiach.Po krótkim odpoczynku i nacieszeniu wzroku widokami młodzież ruszyła w dalszą drogę.  Niebieski szlak, którym podążali młodzi ludzie biegł przez las. Przez około godzinę ścieżka wzniosła się mozolnie ku górze. Miała wiele stromych podejść, z którymi cała grupa poradziła sobie doskonale. Szczyty, które zdobywali śmiałkowie, były strome i miały kręte zbocza  lecz mimo to niestrudzeni wędrowcy parli do przodu i po około dwóch wędrówki dotarli do celu – Trzech Koron. Szczyt ich wznosi się na wysokości 982 metrów. Jest to najbardziej charakterystyczne wzniesienie w Pieninach.
Po drodze uczestnicy wyprawy zahaczyli jeszcze o Górę Zamkową wraz z kapliczką Św. Kingi. Z pozostałości znajdującego się tam średniowiecznego zamku rozciąga się przepiękny widok na doliny położone poniżej. Po krótkim odpoczynku
i nacieszeniu oczu pięknymi widokami uczestnicy powoli podążyli ku szczytowi Trzech Koron.
Wraz z wychodzeniem na sam szczyt naszej ambitnej młodzieży towarzyszył odgłos kroków i przyspieszone oddechy. Kiedy wyszli  na górę miało się wrażenie, że wznieśli  się nad wielkie, burzliwe morze aż do spokojnych przestworzy.
Po dotarciu na platformę widokową młodzież doczekała się niesamowitego widoku na góry. W promieniach słońca i wśród chmur ich oczom ukazały  szczyty Tatr, malownicze Gorce i Beskid Sądecki, Pieniny Małe, słowacki Spisz i Kotlina Nowotarska. Następnie idąc przez Wąwóz Sopczański, w którym kręcono między innymi film „Janosik” grupa zeszła do przystani flisackiej w Sromowcach Niżnych, skąd udała się  z wizytą do naszych południowych sąsiadów, gdzie zwiedziła Czerwony Klasztor na Słowacji.

Następnego dnia rano, 19 września  2015 roku, niektóre osoby miały problem
z pobudką. Jednak po przepysznym i obfitym śniadaniu, ekspresowym pakowaniu
i sprzątaniu pokoi, uczniowie byli gotowi na dalsze zwiedzanie. Młodzi ludzie pożegnali Szczawnicę i przez Przełęcz Snożką, wzdłuż Zalewu Czorsztyńskiego dojechali  busem do Niedzicy. Tam  młodzież obejrzała  zaporę, elektrownię, zamek Dunajec, Wozownię, Park Miniatur zabytków Orawy, Podhala i Spisza, zamek Czorsztyn oraz odbyła rejs po  Zalewie Czorsztyńskim i Sromowieckim.


Ostatniego dnia, w niedzielę, pomimo padającego deszczu, grupa  wyruszyła
do Szczawnicy, gdzie odbyła krótką podróż kolejką linową na Palenicę skąd obejrzała wyłaniające sięz deszczowych chmur majestatyczne szczyty Tatr.Następnie młodzi turyści wyruszyli do Jaworek, gdzie znajduje się niezwykle urokliwy wąwóz Homole. Przez cały wąwóz płynie rzeka Kamionka, która w wielu miejscach tworzy głazowiska skalne i malutkie wodospady, które wspaniale  się prezentują na tle wzniesień, a na Kamiennych Księgach,  według legendy zapisane są losy świata. Młodzież wspólnie z wychowawczynią i kierowcą zjadła obiad
w uroczej restauracji „Bacówka” i udała się w drogę powrotną do Sędziszowa.


To była naprawdę świetna wycieczka, pełna emocji, wrażeń oraz dobrego humoru. Każdy z uczestników na pewno będzie dobrze ją wspominał.
Dzięki niej uczniowie poznali piękno gór Pienińskich, Czerwonego Klasztoru,
a przede wszystkim podjęli się jakże trudnych górskich wyzwań. Teraz każdy uczestnik wyprawy wie, że:

„Wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie,

a przynajmniej to, że większość granic

i lęków to tylko ułomność naszego umysłu,

poza którą zaczyna się wolność…”


/Jacek Teler/

K

 

 


 
Copyright © 2021 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.

Nasze projekty