Start Aktualności
Aktualności

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj”

 

30 kwietnia 2021 roku pożegnaliśmy kolejnych Absolwentów naszego technikum. Podczas skromnej uroczystości uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia technikum a najlepsi nagrody i dyplomy. Kilka słów pożegnania do młodzieży skierowali dyrektor Grzegorz Pyzowski i wychowawczyni Wiktoria Dąbkowska.

Naszym Absolwentom życzymy „połamania piór” na najbliższych egzaminach oraz powodzenia w dorosłym życiu.


 

 

 

 

 


 

DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

„Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi – przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia, jest nitką w tej pajęczynie; niszcząc pajęczynę życia – niszczy samego siebie.” (wódz plemiona Suquamish i Duwamish z okolic Seattle).
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętuje Dzień Ziemi. Widzimy, że idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.
W tym dniu my uczniowie Zespołu Szkół wraz z kadrą nauczycielską chcemy przypomnieć (szczególnie zasiedziałym mieszkańcom naszej Gminy) że czas spędzony w lesie, czy na łące nie jest czasem zmarnowanym. Oczywiście jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z Przyrodą, a nie tylko w jej otoczeniu. W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć się w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć.
Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło ”Przywróć naszą Ziemię”
Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie Zespołu Szkół przystępują do konkursu zorganizowanego z okazji Dnia Ziemi. Zadaniem uczestników jest wykonanie plakatu do hasła: piękno przyrody naszej Gminy. Na prace czekamy do piątku 23 kwietnia. Pomysłodawcom najlepszych prac przyznane zostaną nagrody rzeczowe.

Dzień Ziemi to wyjątkowe święto znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Ziemi lub Światowy Dzień Ziemi. Obchodzenie go ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Zdecydowanie jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę. W naszej szkole nie mogło zabraknąć konkursu z tej okazji. W tym roku polegał on na wykonaniu plakatu którego przewodnim motywem było „Piękno naszej Gminy”. Nagrodziliśmy 4 osoby:

Kacper Struzik,
Szymon Janus,
Daniel Dziób i
Dominik Czaj.

Dziękujemy za udział w akcji i gratulujemy zwycięzcom ! 

WIESZAMY BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW!

Każdy miłośnik przyrody powinien pomyśleć o otoczeniu opieką ptaków, które pojawiają się coraz bliżej ludzkich siedzib.

Dlatego właśnie, w dniu 26 marca 2021r., na terenie wokół budynku Zespołu Szkół w Sędziszowie, odbyła się akcja niesienia pomocy ptakom, w której udział wzięli uczniowie klasy I TTK: Anna Chyla, Wiktoria Wójcik, Kamil Ciupka oraz Szymon Pieczykura. Pod czujnym okiem pana dyrektora Grzegorza Pyzowskiego oraz nauczyciela zajęć praktycznych pana Dariusza Zielińskiego uczniowie pomagali w zawieszaniu budek lęgowych dla ptaków.

Budki tego rodzaju można wieszać przez cały rok. My wiemy, że najlepiej wieszać je bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu lęgowego, czyli luty-marzec. I tak też zrobiliśmy!

Domki te zapewnią ptakom schronienie oraz możliwość wychowania potomstwa na terenach zielonych wokół naszej szkoły. Mamy nadzieję, że będą tam powracać każdego roku i kiedy wreszcie wrócimy z nauki zdalnej, będziemy mgli cieszyć oczy ich widokiem i słuchać ich śpiewu podczas przerw.

A. Chyla, uczennica klasy I ttk

 

W naszej pracowni odbył się konkurs „CNC CHALLANGE” organizowany w ramach projektu „Zawodowcy dla przemysłu 4.0. Wsparcie kształcenia zawodowego na potrzeby regionalnego przemysłu w obszarze horyzontalnej specjalizacji województwa świętokrzyskiego – Zrównoważony Rozwój Energetyczny”. Do zmagań przystąpiło 5  uczniów klasy IV technikum mechanicznego. Sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności w zakresie czytania rysunku technicznego, opracowania i wykonania programu na frezarkę CNC.

Bezkonkurencyjny okazał się Wojciech Molus, który zajął I miejsce  i otrzymał nagrodę w wysokości 3000 zł, II miejsce zajął Bartłomiej Rosół (nagroda 2000 zł) a na III miejscu uplasował się Dawid Lechowicz (nagroda 1000 zł).

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe gadżety od lidera naszego projektu, Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, który reprezentowały Panie Agata  Wojda i Monika Dorosz. Nad przygotowaniem i organizacją całego konkursu czuwał Pan Piotr Walczak.

  

**** KONKURS „CNC CHALLANGE" ****

Do 17 marca br. trwa nabór do konkursu „CNC CHALLANGE” organizowanego w ramach projektu „Zawodowcy dla przemysłu 4.0. Wsparcie kształcenia zawodowego na potrzeby regionalnego przemysłu w obszarze horyzontalnej specjalizacji województwa świętokrzyskiego – Zrównoważony Rozwój Energetyczny”, wszystkich chętnych zapraszamy do zgłaszania się i udziału. Będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie czytania rysunku technicznego, opracowania i wykonania programu na obrabiarkę CNC.

Więcej informacji nt. konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie w załączonym pliku oraz w sekretariacie szkoły.

=====> dokumenty konkursowe <=====

 


 

**** KURS na podstawowe uprawnienia spawalnicze ****

Po raz kolejny organizowany jest przez Fabrykę Kotłów SEFAKO S.A. w ramach realizowanego w partnerstwie projektu pn. „Zawodowcy dla przemysłu 4.0. Wsparcie kształcenia zawodowego na potrzeby regionalnego przemysłu w obszarze horyzontalnej specjalizacji województwa świętokrzyskiego – Zrównoważony Rozwój Energetyczny” kurs na podstawowe uprawnienia spawalnicze MAG/TIG rozpocznie się 19 kwietnia br. Do udziału w kursie zgłosiło się 16 uczniów. Uwzględniając dodatkowe kryteria rekrutacyjne (m.in. średnią ocen z przedmiotów zawodowych, ocenę z zachowania) utworzono listę zakwalifikowanych i listę rezerwową, która przedstawia się następująco: 

 


 

Nagroda Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

dla nauczyciela z naszej szkoły

W piątek, 26 lutego w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń oraz nagród przyznanych dla nauczycieli i pracowników oświaty w 2020 roku. Wyróżnienia na ręce nagrodzonych składali: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik. Odznaczenia i nagrody otrzymało 25 nauczycieli i pracowników z powiatu jędrzejowskiego. W tym gronie znalazła się Pani Marta Jawor - nauczyciel i wychowawcza w Zespole Szkół w Sędziszowie, która odebrała Nagrodę Świętokszyskiego Kuratora Oświaty za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


 

 

Ekologia to my

Wybrani uczniowie z klasy 1a wzięli udział w XXX edycji konkursu ekologicznego  pt. „Ekologia, my i region, w którym żyjemy”. Organizatorem konkursu był Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.

Celem przedsięwzięcia było wzbudzenie w uczniach zamiłowania i szacunku do środowiska przyrodniczego, uwrażliwienie na jego różnorodność, bogactwo i piękno, a także poszerzenie wiedzy o regionie.

Zadanie uczestników konkursu polegało na przygotowaniu pracy zespołowej na wybrany temat. Nasi uczniowie przygotowali ciekawą prezentację pt. „ Wycieczka po najmłodszym z parków krajobrazowych w województwie świętokrzyskim – Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy”.

Autorami prezentacji byli : Anna Chyla (dodatkowo przygotowała szatę graficzną oraz dźwiękową), Wiktoria Wójcik, Bartłomiej Hajdas, Mateusz Mnich , Angelika Poniedziałek i Sebastian Równicki.

 


 

Debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych

Dwa zespoły, SefakoTech i  SefakoKrka, utworzone w klasie 2a Zespołu Szkół w Sędziszowie, przystąpiły do udziału w projekcie edukacyjnym SIGG - czyli Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. Mechanizm tej gry świetnie odwzorowuje giełdową rzeczywistość i pozwala uczniom – inwestorom poczuć się jak na prawdziwej giełdzie. SIGG to połączenie teorii inwestowania z praktyką w przystępnej dla uczniów formie.  Poprzez udział w projekcie młodzi ludzie poznają zasady inwestowania na giełdzie oraz mają możliwość zdobycia umiejętności analizowania, podejmowania decyzji oraz pracy w grupie. Udział w projekcie stwarza uczestnikom możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej o rynku kapitałowym, z którą zapoznają się w ramach zajęć „Podstawy przedsiębiorczości” i zastosowania jej w praktyce poprzez wirtualne inwestowanie w ramach projektu SIGG. Te praktyczne umiejętności i doświadczenia przygotowują ich do poruszania się na rynku finansowym i w konsekwencji do podjęcia samodzielnych inwestycji giełdowych w przyszłości.

Jakie informacje pozyskali uczniowie uczestniczący w projekcie?

Podczas tych zajęć uświadomiliśmy sobie, że gra na GPW to nie zabawa. Początkowo jedną ze spółek, w jaką zainwestowaliśmy, była  polska spółka akcyjna zajmująca się produkcją i dystrybucją gamingową – Cd Projekt.  Jak wielu z rzeczywistych inwestorów byliśmy przekonani, że nowy produkt -   Cyberpunk 2077 wydany przez tą firmę będzie sukcesem. Jak wiadomo, firma ta aktualnie jest w bardzo trudnym położeniu.

Staraliśmy się postępować rozsądnie i nasze zlecenia inwestycyjne były urozmaicane. Poznawaliśmy również inne instrumenty finansowe i ich zachowanie na rynku.

Podczas tej gry nie omijały nas emocje, ekscytacje i adrenalina. Byliśmy w ciągłym kontakcie, aby tylko podzielić się wiedzą odnośnie obecnej sytuacji rynkowej.

Składy zespołów:

SefakoTech : Miłosz Rojek, Mateusz Milcarz, Mateusz Gębka

SefakoKrka : Krystian Podsiadło, Kamil Kasiński

Gratuluję zwycięzcom i życzę dużych zysków i trafionych inwestycji na rzeczywistym rynku. JW

 


 

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla najlepszego ucznia

Stypendium Premiera jest jedną z form wyrażenia uznania dla uczniów odznaczających się wybitnymi osiągnięciami edukacyjnymi. Każdego roku do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpływa ok. 2 tys. wniosków o przyznanie takiego stypendium, prezentujących  sylwetki uczniów, którzy mogą  pochwalić się znakomitymi wynikami w różnorodnych dziedzinach edukacji.

Na rok szkolny 2020/2021 Prezes Rady Ministrów przyznał 7092 stypendia. Wysokość stypendium to 3000 zł jednorazowej nagrody dla każdego ucznia.

W gronie najlepszych uczniów z całej Polski i wyróżnionych stypendium znalazł się uczeń naszej szkoły Filip Ciosek z klasy 2b technikum mechanicznego, który otrzymał świadectwo z wyróżnieniem oraz najwyższą średnią ocen w szkole.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

 


 

Znamy już wyniki konkursu na najładniejszą zakładkę do książki.

Po zakończeniu ferii został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,, BY CZYTAĆ SIĘ CHCIAŁO, ZAKŁADKĘ ZRÓB WSPANIAŁĄ”. Prace konkursowe docierały w postaci zdjęć drogą e-mailową. Uczniowie tworzyli zakładki posługując się dowolną techniką plastyczną : rysunek, wyklejanie, wyszywanie, ozdabianie. Wybór okazał się bardzo trudny. Przy ocenie zakładek  komisja brała pod uwagę:  pomysłowość, różnorodność technik i materiałów, samodzielność i wkład pracy oraz walory artystyczne.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco :

I miejsce – Anna Chyla, uczennica kl.I tk

II miejsce – Karol Koziołek, uczeń kl.Ib

III miejsce – Maciej Imiołek , uczeń kl. III tm

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie. Dyplomy będą czekały na Was w szkole po powrocie ze zdalnego nauczania.

Organizatorem konkursu była  biblioteka szkolna, która przeznaczy wyjątkowe zakładki do książek na nagrody dla najlepszych czytelników.

Poniżej galeria zdjęć nagrodzonych prac.


Drodzy uczniowie i nauczyciele !

W tym roku zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny pod hasłem „Z książką Ci do twarzy”. W ten sposób chcieliśmy zachęcić uczniów do przejrzenia własnych lub bibliotecznych regałów i wyszukania książek, w które mogliby „ubrać” siebie lub kogoś bliskiego.

Co to jest sleeveface? To zdjęcie przedstawiające osobę z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Do zrobienia dobrego zdjęcia należało się przygotować. Ważne jest wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Dużą rolę odgrywa tu perspektywa, aranżacja tła, poza, czy pasujący strój.

Poniżej przedstawiamy najlepsze konkursowe prace, których autorami są uczniowie klasy 2b : Filip Cioska, Krystian Uchto i Michał Żal.

Laureaci wykazali się kreatywnością i humorem.


 

  

 

Dofinansowanie zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej


Rodzina prowadząca gospodarstwo rolne, w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku szkolnym, które nie ukończyły 18-ego roku życia może ubiegać się o dofinansowanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego do kwoty 1 500 zł.

Wnioski o dofinansowanie zakupu komputera można składać do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia 2020 r.


Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania pomocy są zamieszczone w linkach poniżej oraz na stronie internetowej ARiMR pod adresem: http://www.arimr.gov.pl

-->list intencyjny<--

-->zasady ubiegania się o  dofinansowanie<-- 

Nasze Technikum zostało po raz kolejny laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła dla pracodawców – pracodawcy dla szkoły” – VII edycja zorganizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Nasza placówka okazała się bezkonkurencyjna w obszarze zawodowym mechanicznym, uzyskując najwyższą ilość punktów i zostając po raz trzeci laureatem.

W ramach konkursu nasza szkoła zaprezentowała wspólne działania podejmowane
lokalnym pracodawcą -  Fabryką Kotłów SEFAKO S.A. Dotyczyły one m.in. realizacji praktyk i staży zawodowych, zdobywania dodatkowych kwalifikacji zawodowych, czy też szkoleń przeprowadzanych zarówno dla nauczycieli, jak również i uczniów, wycieczek zawodoznawczych, konkursów zawodowych oraz wspólnej realizacji projektów unijnych mających na celu podniesienie jakości kształcenia zawodowego, wyjazdów do szkół podstawowych i wspólna promocja zawodów potrzebnych na rynku pracy.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się  podczas dwudniowej konferencji „Rozwój współpracy z pracodawcami w zakresie podnoszenia adekwatności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego oraz doradztwa zawodowego”. Ze względów epidemiologicznych konferencja odbyła się w formie on-line za pośrednictwem wirtualnej przestrzeni VirBELA. Statuetki i dyplomy zostały przesłane do szkół pocztą tradycyjną.


 

Biblioteka szkolna w czasie zdalnego nauczania


Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, że „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się”

Biblioteka szkolna  zaprasza stacjonarnie w każdy wtorek od 8.30 do 14.30

w okresie od 24 listopada do 15 grudnia 2020r.

Uwaga: W związku z epidemią koronawirusa korzystanie z księgozbioru odbywa się na zasadach ustalonych w regulaminie funkcjonowania biblioteki szkolnej i w reżimie sanitarnym.

Ponadto zachęcamy do korzystania ze źródeł internetowych :

https://lektury.gov.pl/–portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur,

https://wolnelektury.pl/- biblioteka czynna 24 godziny na dobę, której zasoby są dostępne całkowicie za darmo,

Portal lektury.gov.pl - To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Lektury szkolne trzeba czytać, jednak ekranizacje mogą wam pomóc w przygotowaniu się do lekcji.

Polecamy lektury na ekranie:

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

https://whatnext.pl/tvp-kultura-pokaze-ekranizacje-lektur-dla-uczniow/


Drodzy Uczniowie

Z radością informujemy, że dzięki  dofinansowaniu otrzymanemu przez naszą szkołę w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  biblioteka szkolna w październiku wzbogaciła swój księgozbiór o nowości wydawnicze. Zakupiono 120 woluminów, które mogą zaspokoić każde gusta czytelnicze. Trafiły do nas książki na podstawie propozycji uczniów, konsultacji z gronem pedagogicznym i po zasięgnięciu opinii Samorządu Uczniowskiego oraz  Rady Rodziców

Na półkach czekają na czytelników nowe książki z następujących działów : literatura piękna, młodzieżowa, kryminały, thrillery, horrory ,romanse i fantasy. Nie zabraknie również poradników psychologicznych, biografii i reportaży z ciekawych podróży  czy wydawnictw popularno-naukowych..

Proszę sami sprawdźcie dokładnie zakupione tytuły i wyczekiwane przez was nowości. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie cos dla siebie, a zapach nowych książek przyciągnie na spotkanie z literaturą wszystkich uczniów

Przyjdź, zobacz i wypożycz! Zapraszamy!


 

 

Kampania Pomarańczowej Wstążki | jedrzejow.pl

V Powiatowa Kampania „Pomarańczowej Wstążki” 1–19 listopada

Już po raz piąty nasza szkoła włącza się w ogólnoświatową i ogólnopolską kampanię 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

Celem kampanii jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, promocja pozytywnych rozwiązań zawiązanych z przeciwdziałaniem przemocy, motywowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, edukacja społeczna dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach radzenia sobie z tym problemem.

Kampania zwraca uwagę na konieczność przestrzegania zarówno podstawowych praw dziecka mianowicie: prawa do życia i rozwoju oraz prawa do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, a także na prawo do zachowania przez dziecko tzw. dóbr osobistych, do których zalicza się, m.in. cześć, wizerunek, życie rodzinne, więź rodzinna i nietykalność cielesna.

Przemoc psychiczna i fizyczna nie tylko naruszają w/w prawa i dobra osobiste dziecka, ale też powodują szkody fizyczne i psychiczne ( często nieodwracalne ) oraz niewyobrażalne cierpienie, których dziecko doznaje od najbliższych mu osób, które powinny je chronić.

Pamiętajcie, że pomimo pandemii i ograniczonych kontaktów  nie jesteście zostawieni sami ze swoimi problemami. Szkoła i inne instytucje są zawsze gotowe Was wspierać i w razie konieczności udzielić pomocy.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami przybliżającymi problem prowadzonej kampanii oraz proponowanych form pomocy i instytucji, w których tę pomoc można uzyskać.

>>>INFORMACJA O KAMPANII POMARAŃCZOWEJ WSTĄŻKI<<<

>>>INFORMACJA O BEZPŁATNYCH DYŻURACH SPECJALISTÓW<<< 
«pierwszapoprzednia1234567następnaostatnia»

Strona 1 z 7
Copyright © 2021 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.